تبلیغات
راز حرکت از گفتن به شدن

راز حرکت از گفتن به شدن
بگو؛عمل کن؛باور کن؛بپروران 
قالب وبلاگ
نویسندگان
1932سال پیش در روز 24اوت سال 79میلادی شهر ثروتمند پمپئی که در پای کوه آتشفشان وزوو در رم باستان احداث شده بود بر اثر فوران آتشفشان وزوو زیر میلیونها تن خاکستر داغ آتشفشانی مدفون و ناپدید شد و کلیه ی ساکنان آن کشته شدند.

در همان روز بندر هرکولانئوم که در نزدیکی پمپئی بود به نوبه ی خود زیر مواد مذاب آتشفشانی و رسوبات از دیده ها پنهان گردید.

در کمتر از چند ساعت شهر پمپئی زیر6متر خاکستر داغ و هرکولانئوم زیر16متر مواد مذاب و رسوبات مدفون شدند.

فوران آتشفشان وزوو یک فاجعه محسوب می شد زیرا آخرین فوران این آتش فشان به 3500سال قبل از میلاد باز می گشت و بنابراین هیچ کس خاطره ای از آن نداشت.

علاوه بر این،رمی ها نمی دانستند که این کوه حاصلخیز مشرف بر خلیج ناپل در واقع یک کوه آتشفشان ست.

در سال62میلادی در زمان سلطنت نرون زمین لرزه ی مهیبی در این منطقه رخ داد و شهر پمپئی برای نخستین بار ویران گردید اما با توجه به علم آن دوره کسی تصور نمی کرد این یک هشدار اولیه باشد.

ثروتمندان پمپئی به سرعت ویلاهای باشکوه خود را دوباره احداث کردند.

هنوز به زحمت احداث دوباره ی شهر پمپئی خاتمه یافته بود که این بار کوه آتشفشان وزوو واقعا از خواب چند هزار ساله بیدار شد.

فقط در یک ساعت وزوو آسمان را به ارتفاع چند کیلومتر از خاکسترهای داغ آتشفشانی پوشاند و میلیونها تن خاکستر آتشفشانی بر شهر پمپئی فرو ریختند.

چند ساعت بعد،یک سیل عظیم از مواد مذاب و خاکسترهای آتشفشانی دامنه ی وزوو را درنوردید و بندر هرکولانئوم و ساکنان آن در یک لحظه به خاکستر تبدیل شد.

مردم شهر پمپئی حتی فرصت فرار پیدا نکردند و تمام افرادی که در شهر حضور داشتند و هر یک به کاری مشغول بودند در همان حال جان سپردند.

اکنون که بخش عمده ی شهر پمپئی در ماوش های باستان شناسی از زیر میلیونها تن خاکستر بیرون آورده شده،علاوه بر آثار با شکوه این شهر باستانی اجساد 2000نفر از اهالی نیز کشف شده اند که هر یم در حالتی در زیر خاکسترهای آتشفشان وزوو جان سپرده اند.

به این ترتیب در روز 24اوت سال 79میلادی شهر ثروتمند پمپئی در دامنه ی آتشفشان وزوو در ناحیه ی کامپانیا با یک فاجعه روبرو شد و با فوران آتشفشان وزوو زیر میلیونها تن خاکستر داغ آتشفشانی مدفون و ناپدید شد و کلیه ی ساکنان آن که حدود 15هزار نفر تخمین زده شده اند،کشته شدند.

از لحاظ بشری این یک فاجعه ی بزرگ محسوب می شود اما با گذشت نزدیک به 2000سال از آن زمان و با کاوش های باستان شناسی بخش اعظم این شهر از زیر میلیونها تن خاکستر بیرون آورده شد.اما دیگر شهر پمپئی حیاتش را باز نیافت.

اکنون می توان شاهد جلال و شکوه این شهر باستانی بود که به دلیل مدفون شدن در زیر خاکسترها از گزند روزگار محفوظ مانده است.

            

مردم سنگ شده شهر پمپی در موزه طبیعی شهر پمپی

اجساد سنگ شده که از دل خاک در شهر پمپی بیرون آورده شده(تصاویر کتاب)

         

طبقه بندی: دانستنیهای مرتبط با علوم سوم،
[ شنبه 23 مهر 1390 ] [ 08:50 ب.ظ ] [ م ی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ


آنکه خود را به امور کوچک سرگرم می‌کند چه بسا که توانایی کارهای بزرگ را ندارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

قالب میهن بلاگ تقویم جلالی